New Year's Honours

January 8, 1999

LIFE PEERS

Onora O'Neill, principal of Newnham College, Cambridge; Sir Naren Patel, consultant obstetrician Ninewells Hospital, Dundee and lately president, Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, past chair of Academy of Medical Royal Colleges.

KNIGHTS

John Chisholm, chief executive, Defence Evaluation and Research Agency; Michael Dummett, emeritus professor of logic, University of Oxford, for services to philosophy and racial justice; Denis Gray, general medical practitioner and president, Royal College of General Practitioners, for services to quality and standards in general practice; Lyndon Jones, principal and chief executive, Harris City Technology College, Croydon, for services to education; John Krebs, chief executive National Environment Research Council, for services to behavioural ecology; Michael Rawlins, for services to the improvement of patient protection from the side effects of medicinal drugs; Brian Smith, Vice-chancellor, Cardiff University, for services to academic/business partnership and to higher education; Nobel prizewinner for chemistry John Walker, for services to molecular biology.

COMPANIONS OF THE ORDER OF THE BATH

David Fisk, chief scientist and director, Environment International, Department of the Environment, Transport and Regions; Derek Grover, director, Skills and Lifelong Learning, Department for Education and Employment; Paul Hartnack, comptroller general, Patent Office, Department of Trade and Industry.

COMMANDERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

Susan Bell Burnell, professor of physics Open University, for services to astronomy; Alan Carrington, Royal Society research professor, University of Southampton, for services to academic chemistry; David Compston, chairman, Manchester TEC, for services to training and enterprise; Roger Crofts, chief executive, Scottish National Heritage, for services to environmental management; Richard Deacon, sculptor, for services to sculpture; John Dodge, for services to child health; George Elder, head, department of medical biochemistry, University of Wales College of Medicine, Cardiff, for services to medicine; Mark Ferguson, for services to the health and life sciences Foresight panel; Janet Finch, vice-chancellor of Keele University, for services to social science; Richard Flavell, lately director, John Innes Centre, for services to plant and microbial science; Robert Fryer, lately principal Northern College for Residential Adult Education, for services to community education; Kevin Gournay, for services to psychiatric nursing, research and education; Nigel Hawkes, science editor, The Times, for services to the newspaper industry and to science; John Hills, for services to social security analysis

John Laver, former chair, British Humanities Research Board, professor of phonetics, University of Edinburgh, for services to phonetics; William Lee, lately professor of opthalmic pathology, University of Glasgow, for services to opthalmology; Colin Mann, director, Warburg Institute, University of London, for services to renaissance studies; Averil Mansfield, professor of surgery, Imperial College, St Mary's Hospital, London, for services to surgery and to women in medicine; Maxwell Marsh, director, physics research, AWE Aldermaston, for services to the defence industry; Andrew Miller, principal, University of Stirling, for services to higher education; Iona Opie, for services to the study of children's literature and childhood; George Poste, chief science and technology officer, SmithKline Beecham, for services to the development of biosciences; Peter Rainbird, chairman, Essex TEC, for services to the construction industry and training; Michael Schofield, chairman, Dorset Community NHS Trust, for services to the NHS; Bruce Smith, chairman, Smith Institute for Industrial Mathematics and System Engineering, for services to technological innovation; Richard Sorabji, professor of ancient philosophy, King's College, London, for services to ancient philosophy; David West, head, post-compulsory education, OFSTED.

OFFICERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

John Anderson, lately chairman, Wise Group, for services to training for unemployed people; Rosemary Ashton, professor of English, University College, London, for services to comparative literature; Brigadier Roland Cockman, for services to Graduate Recruiters; Leonard Cocks, lately keeper of palaeontology, Natural History Museum, for services to palaeontology; Peter Dale, president, International Federation of Surveyors, for services to surveying; Ravindra Dhir, professor of civil engineering, University of Dundee, for services to concrete technology; Peter Dunn, for services to the development of innovative energy technologies; Peter Dunnill, director, advanced centre for biochemical engineering, University College, London, for services to biochemical engineering; Ann Edwards, consultant anaesthetist, Wrexham Maelor Hospital, for services to the NHS and to medical education; Alfred Emerson, for services to the Department of Health's microbiology advisory committee and to infection control; Elizabeth Forgan, for services to the Human Fertilisation and Embryology Authority; John Goodfellow, chairman, Board of Management, Angus College, for services to further education and to promoting educational links with farms; John Hailey, board member, Humberside TEC, for services to training and Investors in People

Roger Hake, for services to the Foresight ITEC Panel and to the British Computer Society; Alan Hoad, lately head of planning and performance, facilities management division, DFEE; Stephen Holt, director, New Deal Project, employment services, DFEE Patrick Humphrey, director, Glaxo Institute of Applied Pharmacology, for services to migraine research; David Ingram, lately Regius Keeper, Royal Botanic Garden, Edinburgh, for services to plant science and to education; Patricia Jacobs, director, Wessex Regional Genetics Laboratory, for services to genetic research; William Jones, chairman, Tyneside TEC, for services to training; Peter Little, chief executive, Birmingham Rathbone Society, for services to training and employment and to young people; Pamela Liversidge, for services to the Institution of Mechanical Engineers and Engineering; Donald Longmore, for services to magnetic resonance scanning; David McKay, director, JVC Manufacturing UK Ltd. for services to engineering design; Nicholas Naftalin, medical director, Leicester Royal Infirmary, for services to education and patient care; Elizabeth Newson, for services to children with autistic spectrum disorders; Ian Newton, head, avian biology section, Institute of Terrestrial Ecology, for services to avian research

Gerard O'Donnell, principal and chief executive, West Thames College Middlesex, for services to further education; Hugh Platt, for services to postgraduate medical education; David Pyatt, principal scientific officer, Forestry Commission; Anne Roberts, deputy chair, North Wales Health Authority, for services to the NHS and education in North Wales; Penelope Allisy-Roberts, member, ionising radiations advisory committee, for services to radiation protection; William Rodger, lately principal scientist, Strathclyde Police Forensic Science Laboratory, for services to forensic science; Jack Simmons, historian, for services to railway and local history; John Stephens, lately head, music education department, Trinity College of Music, for services to music education; Malcolm Stevens, professor of experimental cancer chemotherapy, University of Nottingham, for services to the development of cancer drugs; Eric Sunderland, for public service in Wales; Urlan Wannop, for services to the Boundary Commission for Scotland; Robin Webster, head, Scott Sutherland School of Architecture, Aberdeen, for services to architecture education; Robin Williams, chief scientist UK/EC survey of the wreck of the MV Derbyshire, for services to marine investigation.

MEMBERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

Michael Arthur, technical director, Institute of Quarrying, for services to training in quarrying and associated industries; Robert Badham, research technician, School of Chemical Engineering, University of Birmingham, for services to science education; Edward Brown, Bedellus, University of Strathclyde, for services to student welfare; Elizabeth Carr, senior personal secretary, DTI; Trevor Cooper, archive conservator, Borthwick Institute of Historical Research, University of York, for services to conservation; Judith Davies, business manager, employment service, DFEE; Barry Denton, historian, for services to 17th-century history; Anne Dessein, administrative secretary, English department, British Institute, for services to training; Neslyn Watson-Druee, executive director, Beacon Organisational Development and Training Services, for services to nursing leadership development; James Duncan, external relations director, Queen Margaret College, for services to overseas student welfare; Michael Ellett, business manager, employment service, DFEE; Ruth Fenn, for services to the Institute of Physics

Sally Freeborn, assistant director, curriculum and quality, Cornwall College, for services to further education; Katrine Gibson, for services to the Engineering and Physical Sciences Research Council and to the multiple sclerosis community; Geoffrey Hedley, chair, publications committee, British Mycological Society for services to fungi study; Carys Wyn-Jones, lately welfare and accommodation adviser, University of Liverpool, for services to higher education; Martin Lansdowne, for services to the research councils; Charles Legge, for services to adult further education; Alan Maltpress, for services to the Careers Research Advisory Council and to business and training in Cambridgeshire; Reginald Mitchell, for services to Inner London Training Ltd. and to the Engineering and Marine Training Authority; Graham Morris, for services to the MRC Dunn Nutrition Unit; Phyllis Oborn, chairman of governing body, Capel Manor College, Enfield, Middlesex, for services to education; David Pierce, lately senior training advisor, DFEE; Thomas Preston, managing director, City of Sunderland TEC, for services to training, particularly for those with special needs; John Spencer, higher professional and technology officer, Rutherford Appleton Laboratory, for services to microwave research; Gordon Taylor, lately head medical laboratory scietific officer, county hospital, Hereford for services to public health; Alison Traska, for services to standards in education; Penelope Vasey, chair, Committee on Vocational Training in England and Wales, for services to dental training; John Weaver, lately estates services manager, Harrogate College, North Yorkshire, for services to education; Evelyn Willis, personal secretary, DTI; Adam Wilson, for services to further education.

COMMONWEALTH HONOURS LIST

THE COOK ISLANDS

MBE:Soa Tini Joseph, for services to education and the community; Tautara Purea, for services to education and the community.

British Empire Medal: Turaratoru Pekepo, for services to education and the community.

GRENADA

MBE:Blanche Sylvester, for services to education; Agatha Taylor, for services to education; British Empire Medal: Anthony McMillan, for services to education and community development.

PAPUA NEW GUINEA

CBE:Sirius Naraqi, for services to medicine and science; MBE:David Conn, for services to education and sport.

ST VINCENT & THE GRENADINES

OBE:Norma Dougan, for services to nursing & education. MBE: Jeanne Horne, for services to education; Lennox John, for services to education and sport.

BELIZE

MBE:Armando Valdez, for public service and services to education; British Empire Medal: Rafael Nunez for services to education and the community; Sister Elsa Oliva, for services to education, religion and humanitarian causes; Miguel Wong, for services to education and the community.

ANTIGUA AND BARBUDA

MBE:Hazlyn Francis, for services to education.

DIPLOMATIC SERVICE AND OVERSEAS LIST

CMG: Geoffrey Lewis, for services to Turkish studies; Alen Webster, director, development and training services, British Council.

KBE/DBE:Nigel Rodley, for services to human rights and international law.

OBE:Kathryn Board, director, British Council, Colombia; Robert Broadhead, for services to child health in developing countries, especially Malawi; Timothy Cullinan, for services to community health in Malawi; Anthony Lewis, director, British Council, Saudi Arabia; Roderick Pryde, lately director, British Council Teaching Centre, Hong Kong; Malcolm Baker-Smith, for services to the promotion of English in Holland; David Southall, for services to childcare in Bosnia and Hercegovina.

MBE:Steven Burke, for services to education and English language teaching, Malaysia; Camilla Watts, for services to education and community welfare, Montserrat.

You've reached your article limit.

Register to continue

Registration is free and only takes a moment. Once registered you can read a total of 3 articles each month, plus:

  • Sign up for the editor's highlights
  • Receive World University Rankings news first
  • Get job alerts, shortlist jobs and save job searches
  • Participate in reader discussions and post comments
Register

Have your say

Log in or register to post comments